Aktualności Emitel wspiera młodych naukowców – zapaleńców w tworzeniu Muzeum i Centrum Nauki Radiostacja Transatlantycka

13.02.2019

Z okazji Światowego Dnia Radia oraz dziewięćdziesiątej rocznicy decyzji o budowie masztu radiowego w Raszynie Emitel przekazał między innymi historyczną lampę nadawczą i szafę telekomunikacyjną Stowarzyszeniu Park Kulturowy Transatlantycka Centrala Nadawcza. Sprzęt będzie służył pracom badawczym, a potem stanie się eksponatem w planowanym muzeum Transatlantyckiej Centrali Nadawczej.

Stowarzyszenie tworzą młodzi naukowcy i doktoranci zafascynowani historią przedwojennej stacji nadawczej mieszczącej się na granicy współczesnych gmin Bemowo (Boernerowo) i Babice. Transatlantycka Centrala Nadawcza działała tylko przez 22 lata, składała się z 10 masztów o wysokości ponad 126 metrów. Została w 1945 roku całkowicie zniszczona przez Niemców. Bliźniacze Centrum – wciąż istniejąca Radiostacja Varberg w Szwecji – zostało w 2004 r wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

„Odbudowa Transatlantyckiej Centrali Nadawczej jest niemożliwa, ale – między innymi dzięki pomocy Emitel – chcemy odtworzyć dawny nadajnik Brown Boveri, który stanie się głównym eksponatem planowanego centrum nauki. Staramy się, by muzeum upamiętniające Radiostację Transatlantycką stanęło w okolicach jej ruin i jesteśmy wdzięczni za pomoc w zbieraniu eksponatów” – mówi Jarosław Chrapek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Centrala Nadawcza.

Twórcy muzeum planują uruchomić na falach krótkich amatorską stację radiokomunikacyjną i klub łączności, który przywróci Radiostacji Babice „nowe życie” w eterze pod jej historycznym znakiem wywoławczym – AXL. Szafa telekomunikacyjna przekazana przez Emitel jest identyczna z tą, w której posadowiony był nadajnik w Centrum Nadawczym w Konstantynowie.

„Polska radiofonia stoi u progu cyfryzacji ale cieszymy się, że są zapaleńcy, którzy chcą pamiętać i upamiętnić historię polskiej radiotelekomunikacji. Jest nam miło, że Emitel, którego historia liczy już ponad pół wieku, mógł dołożyć swoją cegiełkę do budowy Centrum Nauki i Muzeum Radiostacja Transatlantycka” – mówi Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Do czasu wybudowania muzeum podarowany przez Emitel sprzęt będzie przechowywany na Politechnice Warszawskiej, gdzie będzie służył jako pomoc dydaktyczna dla studentów i młodych naukowców.