Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości.
Etap 1 – zmiany 29/30 marca 2020
W tym etapie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1 oraz MUX-4 telewizji naziemnej w województwo zachodniopomorskim.
Najczęściej zadawanie pytania
- Na czym polegają zmiany w tym etapie?
Zmiany dotyczyć będą Białogardu i Koszalina. Sygnały zostaną wówczas przeniesione odpowiednio z kanału 45 (666MHz) na 21 (474MHz) w przypadku MUX-1 oraz 40 (626MHz) na 28 (530MHz) w przypadku MUX-4. Niektóre odbiorniki przy skanowaniu ręcznym wymagają podania częstotliwości.
- Kiedy nastąpi zmiana?
Przełączenie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca br. (z niedzieli na poniedziałek) pomiędzy godziną 24:00 a 5:00 rano.
- Jak przygotować się do zmian?
Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.
- Jakie programy są na MUX-1?
W multipleksie pierwszym nadawane są programy TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.
- Jakie programy są na MUX-4?
MUX-4 to telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu. Usługa płatna w dedykowanych odbiornikach. Szczegółowe informacje są na stronie operatora – Cyfrowy Polsat.
- Które miejscowości w zachodniopomorskim będą objęte zmianą w pierwszym etapie?
W zasięgu emisji MUX-1 z obiektu RTCN Białogard / Sławoborze znajdują się gminy: Barwice, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Brojce, Brzeźno, Czaplinek, Dobra, Drawsko – Pomorskie, Dygowo, Golczewo, Gościno, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kamień pomorski, Karlino, Karnice, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Manowo, Maszewo, Mielno, Nowogard, Ostrowice, Płoty, Połczyn-Zdrój, Przybiernów, Rąbino, Radowo Małe, Resko, Rewal, Ryman, Siemył, Sławoborze, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tychowo, Ustronie morskie, Węgorzyno, Złocieniec.
- Po co te zmiany?
Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.
- Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?
Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.
- Ustawiłem kanały ale kanałów nie odbieram. Co muszę zrobić?
Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.
- W którą stronę ustawić antenę?
Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.
- Jaki jest numer telefonu do Instalatora?
Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.
Gdzie znaleźć więcej informacji?
- Więcej szczegółów technicznych oraz porady ekspertów można uzyskać na forum dyskusyjnym znajdującym się pod adresem forum.emitel.pl
- Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/ oraz w aplikacji EmiMaps www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/
- Plan zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470–790MHz Zarządzenie Prezesa UKE.