Refarming 700MHz

Informacje na temat zmian częstotliwości emisji multipleksów
i planowego przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2 / HEVC.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości.

Etap 2 – zmiany 3 – 5 czerwca 2020

W tym etapie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 w wielu lokalizacjach na terenie kraju.

 • MUX-1 programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.
 • MUX-2 programy: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.
 • MUX-3 programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.
 • Informacje programach nadawanych w MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

 

Zmiany częstotliwości nadawania multipleksów telewizji naziemnej
W dniach od 3 do 5 czerwca w godzinach nocnych dojdzie do zmiany częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej w ramach multipleksów: MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-4 na wielu obszarach kraju.

 

Szczegółową listę nachodzących zmian przedstawia tabela:

 

Mapy obszarów objętych zmianami. Kolor ciemnozielony oznacza obszar objęty zmianą.
(Kliknij na mapę aby powiększyć.)

 

 
Najczęściej zadawanie pytania

 • Na czym polegają zmiany w tym etapie?

Zmianie ulegną częstotliwości (kanały) nadawania sygnału z obiektów wskazanych w powyższej tabeli. Wiązać się to może z koniecznością ponownego zaprogramowania odbiornika.

 • Jak przygotować się do zmian?

Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

 • Skąd te zmiany?

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

 • Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?

Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

 • Próbuję wyszukać kanały ale ich nie odbieram. Co muszę zrobić?

Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

 • Mieszkam w bloku i automatyczne strojenie nie działa. Co mam zrobić?

Jeżeli przed zmianami sygnał telewizyjny był dostępny w telewizorze, proszę ponowić procedurę wyszukania programów. Jeżeli dostrojenie telewizora nie działa a wcześniej nie korzystałeś z sygnału z anteny do odbioru telewizji naziemnej, może to oznaczać, że taka instalacja jest niedostępna w budynku. Jeśli w budynku jest instalacja do zbiorowego odbioru naziemnej telewizji trzeba zgłosić się do administratora budynku z prośbą o udostępnienie wszystkich sygnałów telewizyjnych. Rolą administratora jest znalezienie firmy, która wykona ewentualną instalację anteny, sprawdzi czy wszystkie poziomy sygnałów są prawidłowe i czy całość instalacji telewizyjnych działa jak należy.
Zgodnie z tak zwanym Rozporządzeniem Budynkowym obowiązującym od lutego 2013 roku wszystkie nowe budynki wielorodzinne muszą być wyposażone w instalację antenową do odbioru telewizji naziemnej.

 • W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

 • Jaki jest numer telefonu do Instalatora?

Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

 • Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach

W ramach MUX-1 nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.

Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

 • Jakie były zmiany w poprzednim etapie Refarmingu pasma 700MHz?

Informacje o zmianach przeprowadzonych w pierwszym etapie refarmingu pasma 700 można znaleźć na stronach:
Zmiana częstotliwości nadawania Multipleksów 1 oraz 4 w Białogaradzie i Koszalinie – komunikat prasowy
Refaming etap 1 – zmiana 29-30 marca 2020

 • Gdzie znaleźć więcej informacji?

Więcej szczegółów technicznych oraz porady ekspertów można uzyskać na forum dyskusyjnym znajdującym się pod adresem forum.emitel.pl

Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/ oraz w aplikacji EmiMaps www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/

Plan zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470–790MHz Zarządzenie Prezesa UKE.

 

Infolinia
telewizja cyfrowa

Infolinia Emitel na temat odbioru
multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej
MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8.

Telefon:

12 627 32 80

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 – 20:00.

Przed kontaktem z Infolinią zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dostępnymi na stronie Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T i jej podstronach. W szczególności, informacje o uruchomionych nadajnikach DVB-T oraz zasięgach poszczególnych multipleksów znajdują się na stronie Aktualne parametry emisji DVB-T w Polsce oraz w aplikacji EmiMaps. Zachęcamy również do dyskusji na temat telewizji cyfrowej na naszym forum dyskusyjnym znajdującym się pod adresem https://forum.emitel.pl