Udostępnij:

Legia Warszawa powołuje nową sekcję sportową – Szermierka na Wózkach. W najbliższym czasie, trenerzy przeprowadzą nabór zawodników do sekcji, odbędą się pokazowe treningi oraz bezpłatny obóz dla osób ograniczonych ruchowo. Sekcja zaangażuje również wybitnych sportowców i trenerów dyscyplin paraolimpijskich!

Zostaliśmy pierwszym partnerem Sekcji Szermierki na Wózkach Legii Warszawa. To nie pierwsza nasza współpraca z Legią. W ubiegłym roku wspieraliśmy także młodzieżową sekcję Legia AMP Futbol oraz akcję Gotowi Do Pomocy, w której w ramach wolontariatu wzięli udział pracownicy Emitel.
Na kanale 89 hybrydowej telewizji naziemnej prezentujemy ekskluzywne materiały mediów klubowych Legii Warszawa i mecze zespołu podczas zgrupowań.

„Szermierka to nie tylko nauka posługiwania się bronią białą i rywalizacja sportowa. Ta dyscyplina posiada również wiele walorów edukacyjnych. Podnosi spostrzegawczość, orientację, umiejętność podejmowania i zmiany decyzji. Szermierka to również wartości, które są niesamowicie ważne w sporcie i w codziennym życiu, w tym w wychowaniu dzieci i młodzieży. Waleczność, prawość, szacunek dla rywala – to cechy nierozerwalnie związane z rywalizacją szermierzy. Dlatego chcemy popularyzować tę dyscyplinę sportu, a z drugiej strony otwierać ją dla osób niepełnosprawnych – stąd decyzja o współpracy z Fundacją Legii. Mam nadzieję, że nasz projekt spotka się z zainteresowaniem osób na wózkach, a za kilka lat będziemy cieszyć się triumfami zawodników Legii Warszawa na krajowych i międzynarodowych arenach sportowych” – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Nowa dyscyplina w ramach sekcji Legii Warszawa jest paraolimpijską wersją szermierki dla osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Podczas trwania pojedynku zawodnicy znajdują się na wózkach szermierczych i są przymocowani do specjalnych platform. Zawodnicy rywalizują w trzech konkurencjach: florecie, szpadzie oraz szabli. W sekcji jest miejsce zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.

Zawodnicy będą mogli szkolić się w walce w 2 broniach – szabla oraz floret lub szpada. Pokazowe treningi odbędą się w dniach 7, 10 i 17 grudnia. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się na siłowni przy ulicy Łazienkowskiej 3. W dniach 30 stycznia – 13 luty 2022 roku, w ośrodku przygotowań paraolimpijskich w Wiśle, odbędzie się dodatkowo bezpłatny obóz dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Powstała sekcja ma być szansą dla osób wykluczonych społecznie na powrót do normalnego życia, właśnie poprzez sport i integrację. Szermierka jest bowiem nie tylko dyscypliną olimpijską, ale również aktywnością, która bardzo pomaga w ogólnym rozwoju. Główną ideą jest wykorzystanie aktywności fizycznej jako możliwości samorealizacji i szansy na odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie. Zajęcia będą prowadzone przez szablistę, multimedalistę Grzegorza Plutę – m.in. wicemistrza świata z Turynu (2006), złotego medalistę igrzysk paraolimpijskich z Londynu (2012), mistrza Europy w szabli z Warszawy (2009), wielkiego pasjonata sportu i integracji w sporcie, Stefana Makowskiego – m.in. złotego medalistę Mistrzostw Europy w szabli z Madrytu (2001) oraz Warszawy (2009), uczestnika Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012), Łukasza Hołubowskiego – medalistę mistrzostw Polski, wolontariusza i trenera szermierki. Wspierać Fundację będzie natomiast Ulrike Fuhrmann – wolontariuszka Fundacji Legii, aktywistka społeczna wspierającą osoby wykluczone społecznie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Legii Warszawa, gdzie są prezentowane założenia nowej sekcji oraz obejrzenia filmu z udziałem zaproszonych osób, opowiadających o tej niezwykłej idei.

https://legia.com/legia-z-nowa-sekcja-%E2%80%93-szermierka-na-wozkach/14822