Udostępnij:

W ostatnich miesiącach Emitel wspólnie z Polskim Radiem oraz przy udziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadził pomyślne testy systemu powiadamiania kryzysowego. W przypadku uruchomienia serwisu posiadacze cyfrowych radioodbiorników mogą być automatycznie powiadamiani o sytuacjach kryzysowych. MSWiA popiera jak najszybsze wprowadzenie systemu.

Przesyłanie powiadomień kryzysowych jest jedną z wartości dodanych systemu radia cyfrowego. Taka funkcjonalność podnosi użyteczność technologii radia cyfrowego i bardzo mocno wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa kraju.

„T-DAB+ jest najszybciej rozwijającą się w Europie technologią nadawania. Korzystają z niej już 22 kraje europejskie. Na całym świecie w zasięgu T-DAB znajduje się 470 milionów ludzi. Oprócz emisji audycji radiowych, technologia umożliwia również dostarczanie komunikatów w sytuacjach kryzysowych. Emitel posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie technologii cyfrowego radia. Cieszymy się, że na nasze kompetencje mogły zostać wykorzystane przy realizacji testów powiadamiania kryzysowego” – mówi Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Pierwszym krajem, który całkowicie zrezygnował z nadawania analogowego jest Norwegia. Po cyfryzacji liczba ogólnokrajowych stacji radiowych w tym kraju zwiększyła się z pięciu do trzydziestu jeden. Niedawno Parlament Europejski zdecydował, że za dwa lata wszystkie odbiorniki instalowane w samochodach muszą mieć możliwość odbioru sygnału cyfrowego i streamingu IP. W Polsce regularne emisje cyfrowe prowadzi obecnie tylko Polskie Radio. W zasięgu emisji jest obecnie blisko 56% populacji kraju. Słuchacze mają do dyspozycji osiem programów: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Radio Chopin oraz Radio Poland. Obok programów ogólnopolskich, dostępne są także kanały Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, które docierają dzięki regionalizacji sygnału na teren poszczególnych województw.