Udostępnij:

Już w najbliższą sobotę, 2 października, rozpocznie się XVIII Konkurs Chopinowski, najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Zainauguruje go tego dnia o godz. 20:00 uroczysty koncert, podczas którego wystąpi 5 triumfatorów poprzednich edycji wraz z Belcea Quratet, Simply Quartet, a także Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W repertuarze znajdą się utwory Schumanna, Beethovena i Bacha. Emitel jest partnerem Konkursu.

Do XVIII Konkursu Chopinowskiego zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią Konkurs został przeniesiony z roku 2020 na 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu tego roku. Do udziału w Konkursie Chopinowskim jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków.

– Fryderyk Chopin napisał w jednym z listów do rodziny, że muzyka nie ma jednej ojczyzny, muzyka nie zna granic. Miał rację, ponieważ jego muzyką zachwyca się cały świat, jego utwory fascynują kolejne pokolenia. Ale jest taki moment, kiedy największe talenty pianistyczne spotykają się w jednym miejscu, kiedy uwaga wszystkich miłośników Chopina skupia się na Polsce, ojczyźnie Kompozytora. Ten czas właśnie nadchodzi. Jestem niezmiernie dumny, że Emitel jest partnerem 18. już edycji Konkursu Chopinowskiego. Bardzo się cieszymy, że dzięki nam sygnał nadawany przez Polskie Radio i Telewizję Polską będzie niósł piękne dźwięki muzyki Chopina do odbiorców w Polsce. Wszystkim uczestnikom Konkursu życzę powodzenia, a jurorom trudnych obrad, bo to będzie oznaczało, że poziom konkursu jest bardzo wysoki. Nam wszystkim – słuchaczom, widzom i publiczności – życzę niezapomnianych wrażeń artystycznych – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A., podczas konferencji prasowej, która zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.

Konkurs jest podzielony na 4 etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się w niedzielę, 3 października o godz. 10. Do każdego kolejnego etapu zakwalifikuje się około połowy uczestników z etapu poprzedniego. Pianistów będzie oceniać jury składające się z wybitnych pianistów i pedagogów.
Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej, w nocy z 20 na 21 października. Wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędzie się zaś 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Konkurs Chopinowski tradycyjnie będzie w całości transmitowany przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin. Dzięki transmisjom na kanale YouTube Konkurs Chopinowski będzie mógł być śledzony na żywo również przez melomanów na całym świecie. Przed nami blisko 100 godzin transmisji przesłuchań konkursowych. Podczas poprzedniej edycji w 2015 r. widzowie łącznie oglądali przesłuchania z Konkursu 9 300 000 razy, co po zsumowaniu ich czasu trwania odpowiada 141 latom oglądania. Również w tym roku Instytut Chopina przygotował aplikację na urządzenia mobilne (iOS, Android), w której również będzie można oglądać wszystkie konkursowe występy. Po raz pierwszy w historii Konkursu będzie można śledzić online wykonania uczestników w jakości 4K.

Emitel wspiera wiele wydarzeń z dziedziny kultury i sztuki w Polsce. Jest partnerem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, najważniejszego wydarzenia muzycznego w Polsce i jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie, przełożonego z roku 2020 na rok 2021 ze względu na pandemię COVID-19. Wcześniej Spółka była między innymi partnerem wystawy „Józef Brandt 1841–1915″, zorganizowanej w ramach projektu „3 × Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie.