Aktualności Uczestnicy olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zaprojektują miasta przyszłości

05.11.2019

Emitel został partnerem kolejnej edycji „Zwolnieni z Teorii”. Celem projektu jest rozwój kompetencji uczniów szkół średnich w obszarze pracy zespołowej, komunikacji oraz kreatywnego myślenia. Grupa mentorów z Emitel będzie wspierała zespoły projektowe, które zmierzą się z nie lada wyzwaniem – wymyśleniem jak powinny wyglądać polskie miasta przyszłości. Kolejnym elementem współpracy będzie objęcie przez Emitel patronatem wybranych szkół średnich. Otrzymają one unikalne szkolenia dla nauczycieli w zakresie kształtowania postaw przedsiębiorczych swoich uczniów.

W działalności biznesowej Emitel kieruje się celami zrównoważonego rozwoju przyjętymi przez UN Global Compact. Jednym z priorytetów w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu jest wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego. Działania te znajdują odzwierciedlenie zarówno w strategii biznesowej Emitel, zasadach zrównoważonego rozwoju jak i codziennej pracy zespołów Spółki. Z tego powodu Emitel postanowił rozpocząć współpracę z Fundacją Zwolnieni z Teorii, która organizuje największą w Polsce olimpiadę dla młodzieży szkół średnich. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 70 tysięcy uczniów z całej Polski, a 10 tysięcy dotarło do wielkiego finału. Młodzież zrealizowała do tej pory aż 2 tysiące projektów społecznych. Szacuje się, że wdrożone działania miały pozytywny wpływ na życie około 20 milionów Polaków.

„Od kilku lat obserwuję rozwój platformy Zwolnieni z Teorii i jestem pod wrażeniem tego jak projekt się rozwija i jak olbrzymią popularnością cieszy się wśród młodzieży. Miałem okazję wziąć udział jako juror w ostatnim finale olimpiady i już wówczas doszedłem do wniosku, że Emitel po prostu musi zaangażować się w to przedsięwzięcie. Od lat znajdujemy się w ścisłej czołówce polskich firm wprowadzających w życie zasady społecznego zaangażowania biznesu. Pozycja lidera w branży zobowiązuje, dlatego szukamy nieoczywistych rozwiązań w zakresie działań społecznych, które wspieramy. Zwolnieni z Teorii to nie tylko nieoczywiste przedsięwzięcie ale przede wszystkim projekt, którego formuła się sprawdza, dlatego bardzo się cieszę z nawiązanej współpracy” – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel.

Zadaniem uczestników będzie wymyślenie i przygotowanie w zespołach własnego projektu, który będzie odpowiedzią na wyzwanie postawione przez Emitel – zaprojektowanie miasta przyszłości. Zespoły znajdą się pod opieką mentorów, którzy będą aktywne wspierać młodzież w realizacji projektów, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem po to, aby wzmocnić kompetencje miękkie nastolatków i docelowo zwiększyć szanse na ukończenie projektów.

„We współczesnym świecie rośnie rola miast jako ośrodków skupiających coraz większą część populacji. Postępująca urbanizacja, której efektem ubocznym jest rosnące zużycie zasobów i degradacja środowiska naturalnego, stawia przed włodarzami miast wiele wyzwań i oznacza konieczność zdefiniowania nowych strategii aby tym wyzwaniom sprostać. Cieszę się, że młodzi ludzi będą z nami pracować przy opracowywaniu wizji miast przyszłości. Jest to obszar naszego szczególnego zainteresowania i odpowiadający założeniom, że technologia powinna być wykorzystywana tak, żeby żyło się lepiej i bezpieczniej” – podkreślił Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel oraz jeden z mentorów projektu.

Platforma edukacyjna „Zwolnieni z Teorii” od sześciu lat wspiera młodych ludzi w rozwijaniu kompetencji przyszłości – przywództwa, współpracy, kreatywnego rozwiazywania problemów. Jej działanie opiera się na nowoczesnej metodyce nauczania – Social Project Method™, gdzie prowadząc realny projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje, trudne do nabycia tradycyjnymi metodami nauczania. Każdy zespół, który ukończy projekt, zostaje finalistą Olimpiady, a najlepsze zespoły w Polsce, rywalizują o „Wilki”– nagrody, które podczas Wielkiego Finału Olimpiady, wręczają przedstawiciele najwyższych władz państwowych i największych firm. Za realizację projektu każdy uczeń otrzymuje także międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami od Project Management Institute R.E.P.