Udostępnij:

Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce przeprowadziło projekt badawczy, który pozwoli w łatwy sposób naprowadzić autobus turystyczny na najbliższe wolne miejsce parkingowe. System jest wynikiem prac badawczych prowadzonych przez miasto we współpracy firmami Emitel, ReviveMachines, NaviParking.

Szacuje się, że jedna trzecia ruchu samochodowego w miastach generowana jest przez pojazdy szukające wolnego miejsca parkingowego. Konsekwencją tego faktu jest zmniejszenie wydajności parkingów, brak płynności ruchu na drogach oraz wzrost emisji spalin. Problem ten dotyczy także autobusów turystycznych, które we Wrocławiu są obecne przez cały rok.

„Jako miasto szukamy rozwiązań poprawiających jakość życia, często wykorzystując do tego nowoczesną infrastrukturę i technologie. W ramach programu CityLab przez 7 miesięcy prowadziliśmy projekt badawczy wspólnie z firmami ReviveMachines, NaviParking i Emitel. W jego wyniku opracowaliśmy i przetestowaliśmy system detekcji zajętości miejsc parkingowych, który oddajemy do użytku”– mówi Robert Bednarski, dyrektora Biura SmartCity i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego

W ramach testów zamontowano 52 sensory na parkingach czasowych, na których postój autokarów jest możliwy do 15 minut, i na parkingach odstawczych, gdzie czas postoju jest nieograniczony.

Projekt objął swym zasięgiem prawie połowę wszystkich dostępnych parkingów dla autokarów zlokalizowanych w rejonie największych atrakcji turystycznych w centrum i okolicach ZOO: m.in. na ul. Ofiar Oświęcimskich, Łaciarskiej, Świętokrzyskiej, Purkyniego czy Wybrzeżu Słowackiego.

„Dzięki wykorzystaniu technologii LoRa Wan, która pozwala łączyć się oddalonym od siebie urządzeniom z Internetem przy minimalnym wykorzystaniu energii, połączyliśmy czujniki ze stacją bazową tworząc sieć pozwalającą kontrolować wykorzystanie miejsc parkingowych. Emitel korzysta z tego rozwiązania nie tylko do kontroli miejsc parkingowych, ale także na przykład do sprawdzania stanu miejskich koszy na śmieci czy tworzenia miejskich wysp ciepła – mówi Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A

W efekcie współpracy powstała użyteczna i czytelna aplikacja mobilna, która umożliwia wyszukanie najbliższego parkingu czasowego lub odstawczego, określenie ceny oraz dystansu, jaki nas od niego dzieli.

„Naszym celem jest tworzenie mobilności przyszłości i dostarczanie rozwiązań przyjaznych dla mieszkańców przy wykorzystaniu otwartych danych. Zainteresowanie miasta Wrocław nowoczesnymi technologiami przyczyniło się do wdrożenia rozwiązania, które ułatwia zarządzanie ruchem autokarowym. W oparciu o uzyskane dane, aplikacja agreguje informacje o wszystkich parkingach w mieście. Z poziomu aplikacji kierowcy autokarów widzą aktualną zajętość parkingów i dzięki wbudowanej nawigacji mogą kierować się od razu na parking docelowy. Redukując niepotrzebny ruch, rozwiązanie wspiera płynność przemieszczania się po mieście, z korzyścią dla kierowców, mieszkańców i turystów” – wyjaśnia Marek Stawiński, prezes NaviParking

Projekt badawczy miał na celu sprawdzenie jak można ułatwić pracę w sektorze turystycznym, upłynniając ruch autokarów i skracając czas poszukiwania miejsca postoju. Dodatkowo ewentualne wprowadzenie go w życie przyniesie korzyści dla mieszkańców Wrocławia, m.in. ograniczając ruch autobusów krążących po mieście w oczekiwaniu na turystów i co za tym idzie – emisję spalin.