Emitel S.A rozpoczyna kolejną fazę współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK). W ramach nowej umowy, Emitel rozbuduje zdalny system stacjonarnego odczytu danych z urządzeń pomiarowych z modułami radiowymi IoT o kolejne 25 tysięcy wodomierzy.
Współpraca Emitel i MPWiK rozpoczęła się w 2021 roku a jej celem była zbudowanie pierwszego w Polsce systemu zdalnego odczytu liczników wody z wykorzystaniem sieci LoRaWAN®. Emitel zaprojektował i zbudował innowacyjny system oraz sieć, która swoim zasięgiem obejmuje cały Wrocław, zapewniając bezprzewodową komunikację na potrzeby zdalnego odczytu danych z liczników wody. Wdrożenie systemu wpłynęło na poprawę efektywności zarządzania infrastrukturą wodociągową we Wrocławiu.
„Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy kontynuować współpracę z MPWiK we Wrocławiu. Nasz wspólny projekt z 2021 roku, który objął ponad 70 tysięcy liczników wody, jest dowodem na to, jak nowoczesne technologie IoT mogą przekształcić infrastrukturę miejską, poprawiając efektywność i jakość życia mieszkańców” – powiedział Maciej Staszak – Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.
Jest to pierwszy w Polsce projekt smart city na tak dużą skalę, który wykorzystuje zaawansowaną sieć LoRaWAN®. Dzięki starannie zaplanowanej i zbudowanej sieci, która swoim zasięgiem obejmuje całe miasto, Wrocław dołączył do grona pionierów w wykorzystaniu technologii IoT (Internet of Things) w zarządzaniu infrastrukturą miejską. Specjalne nakładki, zamontowane przez specjalistów Emitel na wodomierzach umożliwiają bezprzewodową komunikację i zdalny odczyt danych. Jednym z kluczowych wyzwań w realizacji projektu było pokonanie przeszkód związanych z charakterystyką zabudowy miejskiej Wrocławia – grube mury, głębokie studzienki i trudno dostępne miejsca, które utrudniają budowę systemu opartego na bezprzewodowej komunikacji. Dzięki rozwiązaniu Emitel, monitorowanie zużycia wody stało się teraz niezwykle wygodne i efektywne. Sieć zaprojektowana przez specjalistów Emitel umożliwia stabilne i niezawodne przesyłanie danych, nawet z najtrudniej dostępnych obszarów, gwarantując wysoką dostępność wskaźników odczytu wymaganych przez klienta.
Nowa umowa obejmuje dostarczenie i montaż dodatkowych 25 tysięcy wodomierzy z modułami radiowymi IoT w ramach istniejącej sieci, a także ich integrację z systemem odczytowym.