Udostępnij:

Od 23 maja b.r. sieć nadawcza MUX3 dla obszaru województwa łódzkiego składa się z dziewięciu obiektów nadawczych, które zapewniają zasięg dla 94,96% mieszkańców dla nadawania w standardzie DVB-T i 98,7 % mieszkańców dla nadawania w standardzie DVB-T2. Przed refarmingiem tych obiektów było sześć.

Wyłączenie nadawania sygnału z nadajnika Łódź „Komin EC-4” i zmiana lokalizacji obiektów emisyjnych są zgodne z wcześniejszymi planami. Obecnie emisja odbywa się na 9, zamiast wcześniejszych 6, obiektach nadawczych.

Stacja nadawcza Łódź „Komin EC-4” była rozwiązaniem tymczasowym, zastosowanym do momentu wybudowania nowego obiektu nadawczego i jest obecnie w likwidacji. Docelowym obiektem nadawczym jest obiekt Łódź/Dąbrowa. Ze względu na wyłączenie nadawania sygnału telewizyjnego z nadajnika Łódź „Komin EC-4” u niektórych odbiorców może wystąpić konieczność przekierowania anten odbiorczych, w zależności od lokalizacji, na obiekty nadawcze (RTCN) Zygry i (SLR) Łódź/Dąbrowa.

Część województwa łódzkiego, wcześniej odbierająca sygnał z nadajnika Łódź „Komin EC-4”, ma obecnie zapewniony odbiór z obiektów Skierniewice/Bartniki oraz (TSR) Kamieńsk. Nowe urządzenia zainstalowane na obiektach nadawczych RTCN Zygry i (SLR) Łódź/Dąbrowa zapewniają o 30% większą moc w porównaniu do wcześniejszego rozwiązania. Zmiana jest więc dużo korzystniejsza dla widzów.

Informacje dotyczące zmian związanych z procesem refarmingu, a także o możliwej konieczności korekty ustawień anten odbiorczych w tym obszarze, publikowaliśmy w zakładce „refarming” na stronie Emitel pod adresem https://emitel.pl/refarming/. Szczegóły na mapce.

W prowadzonych szeroko akcjach informacyjnych zachęcamy też wszystkich do korzystania z aplikacji EmiMaps, gdzie odbiorca wprowadzając swoją lokalizację może w łatwy sposób uzyskać informację o lokalizacji najbliższej stacji nadawczej, kierunku ustawienia i rodzaju anteny do odbioru. Emitel uruchomił również aplikacje o podobnej funkcjonalności, działające na smartfonach Android i IOS.

Dodatkowo, aby wątpliwości i pytania naszych widzów nie zostały bez odpowiedzi, uruchomiliśmy infolinię (numer telefonu 22 711-77-77), gdzie odbiorcy mogą uzyskać informację o zmianach.