Udostępnij:

Partnerstwo w ramach LoRa Alliance® pozwoli Emitel zwiększyć skalę i przyspieszyć realizację projektów z zakresu Internetu Rzeczy na bazie technologii LoRaWAN® (Long Range Radio). Współpraca z firmami zrzeszonymi w ramach stowarzyszenia pomoże także Spółce w kreowaniu kompleksowych rozwiązań Inteligentnych Miast.

Od kilku lat Emitel rozwija na terenie całego kraju sieć na potrzeby rozwiązań IoT/SmartCity m.in. na bazie technologii LoRaWAN®. Niskoenergetyczna sieć radiowa dużego zasięgu umożliwia efektywną transmisję danych z czujników do stacji bazowej. Uruchomienie sieci zgodnej ze specyfikacją LoRaWAN® na danym obszarze może być prostsze i tańsze, niż np. sieci komórkowe, dzięki czemu możliwe jest szybsze wdrażanie usług i rozwiązań wykorzystywanych np. przez przemysł i samorządy.

– Członkostwo w LoRa Alliance® pozwoli nam na jeszcze sprawniejsze wdrażanie rozwiązań dla naszych klientów. Dzięki dostępowi do najnowszych informacji i standardów oraz networking’u z członkami organizacji, liczymy m.in. na rozszerzenie naszej oferty produktów i usług z zakresu Internetu Rzeczy – powiedział Andrzej J. Kozłowski – Prezes Zarządu Emitel S.A.

Dostępność technologii typu LoRaWAN pozwala rozwijać usługi w obszarze inteligentnych miast. Stwarza to również szansę dla lokalnych przedsiębiorców, start-up’ów oraz większych firm do tworzenia rozwiązań, w szczególności w ramach aglomeracji miejskich. Czujniki połączone ze stacją bazową tworzą sieć pozwalającą skutecznie pozyskiwać istotne dane. Sieć można wykorzystać do kontroli m.in. do zdalnego odczytu liczników wody, prądu lub gazu, zajętości miejsc parkingowych, zapełnienia miejskich koszy na śmieci czy monitorowania środowiska naturalnego, w tym parametrów zanieczyszczenia powietrza. Emitel z sukcesem zrealizował pierwszego tego rodzaju projekty między innymi we Wrocławiu oraz Piasecznie.

O Emitel

Emitel S.A. to najważniejszy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki nam sygnały telewizji mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Inżynierowie w Emitel pracują nad cyfryzacją radia, dalszym rozwojem telewizji cyfrowej i hybrydowej, projektują i instalują najnowocześniejsze systemy łączności bezprzewodowej, oraz włączają się w prace nad siecią 5G. Firma jest pionierem w Polsce w zakresie oferty i wdrożeń rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy oraz Smart Cities. Prowadzi projekty innowacyjnych rozwiązań w kilku polskich miastach dzięki czemu tworzy nowy segment biznesu odpowiadając na szanse jakie stwarza Gospodarka Innowacyjna 4.0. oraz ekonomia współdzielenia.

O LoRa Alliance

LoRa Alliance® (https://lora-alliance.org/) to jeden z najszybciej rozwijających się sojuszy technologicznych. Stowarzyszenie non-profit zrzesza ponad 500 firm członkowskich i angażuje się we wdrażanie na dużą skalę sieci rozległych o małej mocy (LPWAN) IoT poprzez rozwój i promocję otwartego standardu LoRaWAN®. Członkowie korzystają z ekosystemu aktywnych współpracowników oferujących rozwiązania, produkty i usługi, które tworzą nowe i trwałe możliwości biznesowe. Poprzez standaryzację i akredytowany system certyfikacji LoRa Alliance® zapewnia interoperacyjność potrzebną do skalowania sieci LPWA, dzięki czemu LoRaWAN® jest wiodącym rozwiązaniem do globalnych wdrożeń LPWAN.