Aktualności Wysoka pozycja Emitel w XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

22.06.2021

W tegorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział niemal 80 firm, a zainteresowanie nim wyraziło dwa razy tyle przedsiębiorstw. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70 firm. Emitel znalazł się w czołowej 15. firm uzyskując 80 punktów na 100 możliwych do uzyskania.

Wyniki XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas wirtualnego wydarzenia, które miało miejsce 18 czerwca br. Organizatorem gali był Koźmiński Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego. Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm zgromadziła duże grono uczestników, co pokazuje, że również warunkach pandemii działające w Polsce firmy zdają sobie sprawę z ogromnych wyzwań, jakie przed nimi stoją i nie zapominają o swojej społecznej roli. Pierwsze miejsce zajął BNP Paribas Bank Polska, a drugą pozycję na podium zajęły Santander Bank Polska oraz Orange Polska. W gronie wyróżnionych firm znalazły się m.in. PKN Orlen, Coca-Cola HBC Polska, Jeronimo Martins Polska, Auchan oraz Grupa Raben.

Gratuluję wszystkim firmom, które zostały wyróżnione w tegorocznym zestawieniu. To ważne, że mimo wyzwań związanych z pandemią koronawirusa, zrównoważony rozwój pozostał wysoko na liście priorytetów, a przedsiębiorstwa chcą podejmować wysiłek jakim jest odpowiedzialność wobec różnych grup interesariuszy. Dla kadry zarządzającej i pracowników Emitel odpowiedzialność społeczna jest niezwykle istotnym aspektem w naszej codziennej pracy – powiedział Andrzej J. Kozłowski – Prezes Zarządu Emitel S.A.

Pandemia wywołała – niejako w ramach efektu ubocznego – poważny wstrząs w wielu firmach, który zmienił także myślenie o zrównoważonym rozwoju i podejmowaniu wyzwań cywilizacyjnych. Skoro liderzy biznesu przekonali się, że kryzys jest możliwy, to znaczy, że wreszcie mogli też zacząć rozmawiać o formach i koniecznych etapach dostosowywania się. Mierzenie śladu węglowego, dekarbonizacja łańcuchów dostaw, zamykanie obiegu surowców, działy D&I w każdej firmie, odpowiedzialne innowacje, partnerstwa wielosektorowe, efektywność energetyczna, zrównoważone finansowanie, nowe struktury organizacyjne dla CSR – to tylko przykłady całkiem nowych podejść.” – skomentował prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2021 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.